Меліорація земель є головним чинником інтенсифікації сільського господарства, важливою складовою забезпечення сталого виробництва сільськогосподарської продукції, особливо в роки з несприятливими погодними умовами. Меліоровані землі фактично є страховим фондом держави. Від ефективності їх використання та збереження залежить економічна та соціальна стабільність в регіоні. Альтернативи зрошенню в світі поки що не існує.
Меліоративний фонд в області станом на 01.01.2019 р. складає 241,3 тис. га зрошуваних земель, у тому числі державних зрошувальних систем — 227,5 тис. га.
Основними джерелами зрошення в області є Каховське, Дніпровське водосховища та Білозерський лиман.
До меліоративного фонду області входить мережа з зрошувальних магістральних, розподільчих каналів довжиною 675,6 км, 213 зрошувальних насосних станцій (з них 18 головних); 20 насосних станцій для відкачки дренажних вод; 47 свердловина вертикального дренажу; 435,4 км колекторно-дренажної мережі; 206,13 км водозбірно-скидної мережі.
Режим роботи водогосподарських систем
Підвідомчими організаціями експлуатуються 17 зрошувальних систем, які розташовані в 15 районах області. Підвідомчими організаціями оформляються дозволи на спеціальне водокористування, щорічно, до початку поливного сезону, складаються плани водокористування та по заявкам водокористувачів подається вода на поля.
Крім того, підвідомчими організаціями експлуатуються об’єкти по захисту від підтоплення сільських населених пунктів та сільгоспугідь. На балансі організацій БУВР річок Приазов’я знаходяться і експлуатуються 68,1 тис. га горизонтального і 5,0 тис. га вертикального дренажу, що захищають 79 сільських населених пунктів.